Close

Program Czyste Powietrze – dofinansowanie na ocieplenie domu

Ze względu na wysokie koszty niezbędnych materiałów opałowych oraz dużą ilość szkodliwych związków emitowanych do atmosfery, ogrzewanie domu piecem bezklasowym nie jest obecnie dobrym rozwiązaniem. Dodatkowo do problemu przyczynia się nieodpowiednio wykonana izolacja samego budynku. Nowoczesna termoizolacja jest w stanie znacznie ograniczyć rachunki za ogrzewanie oraz zmniejszyć emisję smogu o nawet 96%. Wymiana przestarzałych systemów grzewczych oraz modernizacja ocieplenia obiektu wiąże się jednak ze sporym kosztem, który bardzo często przerasta inwestorów. Dotacja na docieplenie budynku jest rozwiązaniem tego problemu, zachęcającym do wymiany pieca bezklasowego. Czym jest program „Czyste Powietrze” i kto może skorzystać z oferowanej dotacji?

Na czym polega program „Czyste Powietrze”?

Podstawą programu dofinansowań termomodernizacji „Czyste Powietrze”, jest zachęcenie inwestorów do wymiany obecnego, nieoptymalnego systemu grzewczego, celem ograniczenia emisji szkodliwych gazów cieplarnianych. Środki finansowe wykorzystywane w programie zostały zapewnione przez Unię Europejską, która od kilku lat przywiązuje coraz większą wagę do zadbania o klimat. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o dofinansowanie można liczyć na zwrot nawet 60% wartości całej inwestycji. Dotacja obejmuje ocieplenie przegród zewnętrznych budynku oraz wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, której słaba szczelność często prowadzi do dużych strat cieplnych.

Jak skorzystać z dofinansowania na termoizolację?

Program „Czyste Powietrze” działa od 2019 roku — dostępność dotacji jest przewidywana aż do końca 2029 r. Z dofinansowania mogą skorzystać wszystkie osoby mieszkające w domach jednorodzinnych, które wymieniły swój system grzewczy na nowszy, ale jeszcze nie ociepliły domu. Istotnym warunkiem jest konieczność rozpoczęcia prac przed oddaniem mieszkania do użytku oraz nieprzekroczenie rocznego dochodu w kwocie 100 tysięcy złotych. Dodatkowo osoby o dochodzie poniżej 1400 zł mogą liczyć na wyższy poziom dofinansowania. Warto pamiętać, że dotacja ma stałą maksymalną wartość. Aby otrzymać środki na ocieplenie domu z programu „Czyste Powietrze”, należy zwrócić się do lokalnego wojewódzkiego ośrodka Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i złożyć odpowiedni wniosek wraz z fakturą za przeprowadzone do tej pory prace.

Czyste Powietrze - Darmowa Konsultacja
Zamknij